OŠ „Vrhbosna“ je jedinstvena u Bosni i Hercegovini po obliku podrške koju pruža učenicima koji se nalaze na bolničkom liječenju na Klinici za pedijatriju KCUS-u.
Potreba za školom u bolnici, u našem društvu, prepoznata je još od 1994. godine. Do 2005. godine trajalo je prikupljanje raznovrsnog iskustva u pedagoško-psihološkoj podršci djeci u bolnici. Svoj doprinos je dala pedagog-psiholog Aleksandra Fabrio, učitelj Vesna Varunek i prof.dr.Mirjana Mavrak, koja je svojim doktorskim radom postavila temelje današnje škole u bolnici.
Škola u bolnici ne bi bila moguća bez spremnosti zdravstvene ustanove da dozvoli ulazak i rad nemedicinskom osoblju, nastavnicima. Prof.dr. Senka Dinarević-Mesihović je potakla dva ministarstva na saradnju kako bi škola u bolnici počela s radom na Pedijatriji KCUS-u.
Prof.dr.Mirjana Mavrak je organizirala edukaciju za zainteresirane nastavnike. JU OŠ „Vrhbosna“, koju je predstavljao direktor Mirsad Lelo, pokazala je zainteresiranost i spremnost da preuzme organizaciju ovog oblika rada. Nastavnici, koji su prošli obuku i sa entuzijazmom ušli na Pedijatriju KCUS-u su dali izuzetno važan doprinos uspostavljanju i radu škole u bolnici. To su: Marija Božić-Tičić, koordinator škole u bolnici, Izudin Botić, Mirsada Mulaosmanović, Hajra Ćorović, Amar Ajdinović i Jasminka Plakalo. Još je mnogo nastavnika, koji su se kraći period zadržali, dalo svoj doprinos radu škole u bolnici.
Pomoćnica ministra za nauku, visoko obrazovanje i mlade, Azemina Njuhović, kontinuirano je pratila i podržavala rad nastavnika u bolnici. Omogućila je dostupnost elektronske učionice kako učenicima u redovnoj osnovnoj skoli, tako i učenicima koji su na bolničkom liječenju.
U postpandemijskom periodu, Udruženje srce za djecu, putem programa Roditeljska kuća, otvorilo je vrata našim nastavnicima i ustupilo prostorije za rad s učenicima koji dolaze izvan Kantona Sarajevo. I danas, naši nastavnici pružaju podršku djeci u ovoj ustanovi.
U školskoj 2024/2025. godini, Škola u bolnici je, zahvaljujući ministrici Naidi Hota-Muminović i Institutu za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja, prvi put dobila značaj kroz Pedagoške standarde. Formirana su tri odjeljenja, jedno na hematoonkologiji i dva za odjel Hirurgija i Hronične bolesti.
U februaru 2025.godine, na poziv za saradnju direktorice škole Erzumane Fukelj-Sarić, šefica Pedijatrije, dr. Jasmina Šlaku, zajedno sa osobljem odjela i Upravom Opće bolnice “Prim.dr.Abulah Nakaš” odgovorila je s oduševljenjem. Potpisivanjem Sporazuma o saradnji, pacijenti školskog uzrasta će od mjeseca marta imati školu u bolnici i u ovoj zdravstvenoj ustanovi. Cilj je da zajedničkom podrškom medicinskog i nastavnog osoblja doprinesemo bržem i kvalitetnijem, cjelovitom oporavku učenika u bolnici.
Podršku učenicima škole u bolnici, pružat će naši nastavnici, asistenti u školi u bolnici, Amar Ajdinović, Ena Ahmespahić i Anes Krečo.



