30.12.2022.

Predavanje za osmi i deveti razred

Predavač dr Farooq Sher, profesor i istraživač na Univerzitetu Nottingham Trent u Velikoj Britaniji, autor preko 200 naučnih radova sa više od 4500 citiranja i recenzent u više od 10 multidisciplinarnih naučnih časopisa održao je predavanje u našoj školi za učenike osmog i devetog razreda na temu “Mogućnosti za karijeru u području nauke, tehnologije i inženjerstva”. Upoznao je učenike sa svojim životnim putem iz Lahorea u Pakistanu do svjetske scene u hemijskom inženjerstvu. Kroz predavanje im je objasnio zašto odabrati karijeru u STEM području i kako napredovati i usavršavati se kroz razmjene studenata i ljetnje škole.

30.12.2022.

Naši prvačići🙋‍♀️🙋

Kroz pjesmu i igrokaze učenici I-1 i I-2 razreda pokazali su roditeljima šta su do sada naučili u školi. Program su pripremili sa svojim učiteljicama, Sanelom Murić i Sabinom Bisović.

25.11.2022.

“Od Kulina bana do današnjih dana”

Svečanim programom obilježen Dan državnosti Bosne i Hercegovine🇧🇦

Uređenje školskog dvorišta 🥀  🌺

Projekat uređenja dvorišta odgojno-obrazovnih ustanova u Kantonu Sarajevo počeo je u OŠ “Vrhbosna” u Starom Gradu. Učenici škole od danas mogu uživati u uređenim površinama obogaćenim novim sadnicama ukrasnog grmlja, sezonskog cvijeća, a uskoro će ih od prašine i buke s lokalne saobraćajnice prema Faletićima štititi i prekrasna zelena ograda od danas zasađenih sadnica mladih tuja. Današnjim radovima ekipa preduzeća Park na uređenju ovog školskog dvorišta prisustvovali su i pomoćnik ministra za komunalnu privredu Adnan Medić iz resornog Ministarstva koje i finansira projekat, te izvršni direktor Amer Mudželet i to sektora Parka čije ekipe su izvršile današnje radove. Na odabiru naše škole zahvalila se direktorica Erzumana Fukelj i Muamer Mekić, gradski vijećnik. Parkova ekipa za zanatske usluge izvršila je i izradu ulazne kapije na zaštitnoj ogradi. Još jedna parkovska klupa dio je novog sadržaja ovog školskog dvorišta

16.11.2022.

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa

Općina Stari Grad je organizovala predavanje povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa kojem su prusustvovali članovi Vijeća učenika sa pedagogom škole, Nerminom Graca i voditeljicom sekcije “U zdravom tijelu, zdrav duh”, Marijom Božić-Tičić.🍎

Bajka o ribaru i ribici 🐠 🐳

Učenici II i III razreda sa učiteljima Nejmom Tabak i Sulejmanom Memićem i bibliotekarkom Sanelom Dizdar pogledali su predstavu “Bajka o ribaru i ribici” u Centru za kulturu i mlade Jelića. Poslije su se zasladili kolačima.

09.11.2022.

Čestitke

Na ovogodišnjem takmičenju iz programa Upozoravanja na opasnosti od mina “Misli Mine” naši učenici VII razreda, Tatlić Ilda, Mulaosmanović Edna i Vrućak Edin osvojili su 3. mjesto.

31.10.2022.

POZORIŠNA PREDSTAVA

Učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda sa svojim učiteljicama Nejmom Tabak, Hasijom Džananović i učiteljem Memić, Sulejmanom, u ponedjeljak 31.10.2022. godine, su u sklopu 13. Dječijeg teatarskog festivala “Hajde svijete budi dijete”, posjetili JU Centar kulture i mladih, Jelića 1. Gledali su predstavu ” Santiago od mora”. Pored predstave, obišli su grad i počastili se ručkom.

28.10.2022.

NACIONALNI DAN SVJESNOSTI O BIBLIOTEKAMA📚

“Jedino što zaista morate znati je gdje se nalazi biblioteka.” (Albert Einstein)
Povodom obilježavanja Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u Bosni i Hercegovini, učenici VIII razreda su uz čaj čitali svoja omiljena djela i uživali u toplini naše školske biblioteke. Uz razgovor sa nastavnicom Bosanskog jezika i književnosti, Amelom Hadžo o pročitanoj lektiri “Bulke pored pruge” saznali su i nešto novo o pojmovima iz Medijske pismenosti od bibliotekarke, Sanele Dizdar.
Cilj projekta je bio da učenici više vremena provode u čitaonicama i bibliotekama jer su to najvažnije prostorije u kojima će svako pronaći nešto za sebe.
“Naša biblioteka je naš čuvar znanja!”

20.10.2022.

Projekat “Pamćenje svijeta – otrgnuto od zaborava”

U okviru projekta ” Pamćenje svijeta-otrgnuto od zaborava” učenici devetog razreda sa razrednicama, Jasminkom Plakalo i Mirsadom Mulaosmanović, bibliotekarkom Sanelom Dizdar i direktoricom škole Erzumanom Fukelj su u Gazi Husref-begovoj biblioteci pogledali dokumentarni film o spašavaju rukopisa biblioteke za vrijeme agresije i opsade grada Sarajeva. Nakon toga su obišli postavke muzeja Gazi Husrev-begove biblioteke. Cilj projekta je da mladi razumiju važnost i značaj kulturne baštine i njene zaštite

20.10.2022.

Svjetski dan jabuka🍏🍎Svjetski dan jabuka  obilježava se 20. oktobra. Članovi ekološko – biološke sekcije sa nastavnicom Elvedinom Rožajac-Idrizović odlučili su  promovisati zdravu ishranu  kroz razne proizvode napravljene od jabuka: sok, sirće, pekmez te razne slatke delicije, uključujući i svježe jabuke. Jabukama i napravljenim proizvodima počastili su učenike, nastavnike i drugo osoblje naše škole, a značaj i zdravstvenu korist jabuka predstavili su na panou🥧🍎🍏

19.10.2022.

Korelacija predmeta u prvom razredu

Prvačići su u pratnji učiteljica, Sanele Murić i Sabine Bisović, asistenta, Krečo Anesa  i nastavnice Vjeronauke, Fatime Fočak, kroz istraživačke aktivnosti upoznali svoje naselje, posjetili farmu, vjerski objekat u naselju, posmatrali promjene u prirodi,  te djelatnosti ljudi u jesen. Na farmi su vidjeli domaće životinje, saznali kako ljudi brinu o njima, te koju korist imamo  od domaćih životinja.

Gazeći opalo lišće i uživajući u zvukovima i mirisu jeseni stigli su i do džamije u kojoj ih je dočekao imam, h. hafiz Samir Avdić. Tom prilikom ih je upoznao  sa nazivima određenih dijelova džamije. Učenici su se družili i uživali u svim navedenim aktivnostima.